Ahogy paradicsom, a paprika, a földimogyoró, a dohány, a kakaó, a kaucsuk fa, a kukorica és természetesen a burgonya is Amerikából származó növények. Európába csak Kolumbusz utazása után megismert növények mára mindennaposak és igen kedvelt élelmiszerek lettek.
A krumpli előnye, hogy sokáig eltartható, kiadós és viszonylag olcsó. Sajnos az utóbbi állítás, már közel sem igaz, mert az utóbbi egy évben minden burgonyát főző háziasszony- háziúr megtapasztalta, hogy majdnem a duplájába kerül egy kiló krumpli. Attól hogy drága szeretjük a krumplit, jöhet pürének, sütve, főzve, szinte bárhogy. Persze, persze mértékkel, de azért szeretjük, a magyar népi konyha ugyanolyan lelkesedéssel alkalmazta, mint a ma legdivatosabb receptek.
A burgonya termesztéshez a magyar, megszokott módszerek alkalmazásával igen nagy terület szükséges, hogy egy család éves burgonyaszükségletét megtermeljük. A terület mellett fontos szempont, hogy munkaigényes is, mert a krumplit nem csak mi szeretjük, hanem a gyomok és a krumplibogarak is. Tehát folyamatos kézimunkát igényel és a töltésről még nem is beszéltünk. A burgonyát időközönként "be kell tölteni", ami annyit tesz, hogy tetejére kell halmozni földet, hogy minél kisebb felület érintkezzen a levegővel és alul több gumó- azaz az ehető krumpli teremjen.
Az Andokban is találtak hasonló krumpli tornyokat, melyeket több ezer éve készítettek, hogy a rossz minőségű, hegyvidéki talajon is képesek legyenek burgonyát termelni.
A burgonyatorony lényege, készüljön bármilyen módszerrel is, hogy a vetőburgonyát elültetjük, amikor már kihajtott mindig fűnyesedéket, kerti mulcsot kell rátenni, majd érett komposztot. Amikor megint kihajt a növény és 10-15cm magas, akkor megismételjük a műveletet, így haladunk akár 1,5 méterig. Majd az érett burgonyát a tornyot visszabontva kivehetjük a toronyból vagy ki is boríthatjuk.
Előnyök: nem kell kapálni, nagyon kis terület is elegendő a termeléshez, öntözésre sincs gond- (amúgy sem szokták a burgonyát öntözni). A hozamról megoszlanak a vélemények, én bevallom még nem próbáltam, de idén már bízom benne, hogy mesélhetek a saját tapasztalataimról is. Van akinek van kedve kipróbálni velem?
Professzionális torony, ha beválik, akkor megéri akár csináltatni is egy ilyet. Erkélyen sem kell szégyenkezni miatta, mert "csinos".
Forrás |
Háló és nádszövet párosából készült. Olcsó, akár sokat is készíthetünk belőle.
Felirat hozzáadása |
Komposztládához hasonlóan készítették, mindig be kell szögelni egy- egy deszkát.
Forrás |
Szalma és háló.
Ha van sok hordónk, akkor ebbe is tehetjük a burgonyát.
Én a műanyag hordók és az gumiabroncsoktól tartózkodnék. Mert ha már termelünk, főleg, ha biot, akkor ne engedjünk a csábításnak, hogy BPA-val "gazdagított krumplink legyen.
Vajon mennyi lesz a termés egy toronyból? Csináltatok már hasonló tornyot? Szoktatok burgonyát termelni?
Szia! Én idén fogom először kipróbálni. Remélem, hogy beválik. :)
VálaszTörlésÜdv:
kiseda
Nem értem a 2 sorba is kell krumpli vagy csak föld és humusz?
VálaszTörlésNem értem a 2 sorba is kell krumpli vagy csak föld és humusz?
VálaszTörlésSzép napot az oldalnak.
VálaszTörlésCsak egy kérdésem lenne az emeletes burgonyával kapcsolatban. A kibújt 10-15 cm szárakat teljesen be kell fedni földdel vagy komposzttal? Vagy csak feltölteni 8-10 cm-ig?