2014. december 8., hétfő

Ötletek hanukára

Idén is számtalan bejegyzést készítettem már a karácsonyról, szinte már a csapból is Gingle Bells folyik és hát szeretjük is, de az idei évben sem szeretnék megfeledkezni azokról, akik a karácsonyt, kizárólag gyerekeik érdekében ünneplik és ahogy nagyon sok zsidó család az országban tartja a karácsonyit is immel- ámmal, mégis az ő fő ünnepük ebben az időszakban a hanuka. 
A hanuka, a fények ünnepe, az első gyertyát idén december 16-án este gyújtják. Az ünnep a Makkabeusoknak a szíriai görögök feletti győzelmére (i. e. 165.), a jeruzsálemi szentély megtisztítására és újraavatására, valamint a nyolc napon át égő mécses csodájára emlékezik. Azon zsidó ünnepek közé tartozik, melyek nem a Tórán alapulnak (ilyen még például Purim), abban egyedi, hogy egy hadi eseményt örökít meg a nép emlékezetében.
A katolikus karácsonynak és a "zsidó karácsonynak" semmi köze egymáshoz, kizárólag közel esnek egymáshoz a naptárban. Mindkét ünnep esetén ajándékot kapnak a gyerekek és fényt gyújtanak- lámpásokat, gyertyát, a szokások szerint. 




A Dávid-csillag (Mógen Dóvid) dupla háromszöge szimbolizálja a Teremtő, a Tóra és Izrael két dimenziójának kapcsolatát. A lélek külső dimenziója a Tóra tanulásával kapcsolódik Isten külső dimenziójához, míg lelkünk lényege a Kabbalah által kapcsolódik Isten rejtett lényegéhez.
Forrás
 Egyedi hannukai menóra. A menóra esetében nem szokás elektromosat használni, mert spirituális jelentősége van, hogy olaj vagy viasz égjen a láng alatt. A gyertyák lehetnek bármilyen színűek, formájúak egyetlen lényeges, hogy minimum fél órát égjenek. 

Forrás
 Kézműveskedjenek a gyerekek is. 
Forrás
 Szépen terített asztal. A hanukai szokások között szerepel, hogy olajban sült ételeket egyenek. Lehetőleg fánkot, krumplis lángost vagy bármit, amit olajban sült. Kedveltek még a tejtermékek is az ünnepen. 
Forrás
 Egyszerűen elkészíthető koszorú az ajtóra. 
Forrás
 Dekoráció festett spatulából. 
Forrás

A hanukijának, azaz a hanukai menórának kilenc ága van, nyolc normál gyertyatartó és – középen – egy „szolga” (sámás vagy sámesz). A „szolga” segítségével kell meggyújtani a nyolc gyertyát vagy mécsest. Első nap egyet, másodikon kettőt és így tovább. Az ünnep végén minden láng ég (nyolc plusz a szolga), így szimbolizálva, hogy az olaj kitartott nyolc napig. (Mivel a zsidó naptár szerinti napok napnyugtával kezdődnek, tehát az első gyertyát az ünnepi dátum előtti este kell meggyújtani.)

Forrás

Csodás minyonok hanukára. 

Forrás
 Természetes és gyönyörű. 
Forrás
A gyerekek kaphatnak minden este apróbb ajándékokat hanuka alatt. Így jobban érzékelik a gyertyák számának növekedését. 

Forrás
Forrás

A hanuka fontos kelléke egy speciális négy oldalú pörgettyű, a trenderli. A jiddis eredetű szó héberül szevivón, dedreidel, dradel, kreisel, trompo néven is ismerik egyes országokban.
A trenderlivel gyerekek játszhatnak hanuka alatt csoportban. A pörgettyű négy oldalán egy-egy betű olvasható, és ezek a betűk határozzák meg a játékosok által teendő továbbiakat:
betűjiddisülértékjelentés
נnúnnischtsemmia következő játékos jön
גgimelgantzmindena játékos mindent visz (a bankot), mindenki újat tesz be
הhalbféla játékos a betétek felét viszi (páratlannál a kevesebbet)
שsinshtelbetéta játékos egyet (vagy kettőt) befizet a banknak

A játék addig zajlik ameddig az egyik játékos mindent el nem visz.



Remélem, hogy tudtam ötleteket adni idén azok számára, akik hanukát ünnepelnek.

Forrás szövegek: 1 2

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...